Trendy a známi fotografi
Po roku 1900 je známych fotografov veľmi veľa, preto si spomeňme hlavne tých českých a slovenských:
Karol Kállay – Slovenskú fotografickú scénu ovplyvnil svojimi reportážami zo Slovenska aj zahraničia a je uznávaným umelcom aj v zahraničí. Pracoval pre rôzne časopisy a získal množstvo cien, napríklad Zlatý odznak Zväzu slovenských fotografov. V jeho fotografii je spojená humanistická orientácia a dobové estetické impulzy.
Tibor Huszar – študovaný fotograf z pražskej FAMU, ktorý odišiel žiť a pracovať ako nezávislý fotograf a pedagóg. Asi najznámejšia je jeho publikácia Cigáni (1993) a ďalšie pomerne známe ako Portréty (1995), Koloman Sokol (1998) a Portréty (2000).
František Drtikol – český fotograf, ktorý tvoril v rokoch 1901 až 1935. Jeho tvorba je však na tú dobu veľmi unikátna. Radí sa k jedným z najúspešnejších českých klasikov, ktorí fotili akty.
Josef Koudelka – patrí medzi najvýznamnejších fotografov 20. storočia. Preslávil sa svojími fotografiami z Prahy počas invázie vojsk Varšavskej dohody.
Dezider Hoffman – narodil sa v roku 1912 v Banskej Štiavnici. Zaradil sa k medzinárodne uznávaným fotografom vďaka snímkam známych osobností, napr. Charlie Chaplin, Marilyn Monroe, Jerry Lee Lewis, Frank Sinatra, Louis Armstrong, či skupín Animals , Rolling Stones a predovšetkým Beatles.
Tono Stano – jeden z najlepších českých a slovenských fotografov keď príde na akty. Patrí do takzvanej Slovenskej novej vlny a spolu s ďalšími fotografmi sa snažili v prvej polovici 80. rokov nabúrať zabehnuté klišé inscenovanej fotografie. Za jeho najznámejší snímok sa považuje akt Zmysel z roku 1992.
Natália Evelyn Benčičová – narodila sa v roku 1992 v Bratislave a momentálne študuje vo Viedni (University of Applied Arts, class of photography and fine art). V jej tvorbe cítiť snahu spojiť to krásne s tým čo predáva. Ako aj uvádza na svojej stránke snaží sa dosiahnuť bodu, kde sa stretáva umenie a komercia, so sústredením na koncept a celkový vizuálny aspekt fotografie.
Alan Hyza – absolvent Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave (odbor hydrogeológia a geofyzika) a narodil sa v roku 1964 v Levoči. Jeho práce vyšli v publikáciach “Ríša zla” a “Koniec” s textami Petra Kubíniho. Fotí prevažne čiernobielo a dokáže skvelo zachytiť moment.
Martin Martinček – ide o významného slovenského fotografa žijúceho v rokoch 1913 až 2004. Celý život prežíl v okolí Liptova a práve príroda a ľudia liptova boli hlavným prvkom Martinčekovej tvorby. Patrí k mimoriadnym fotografom a svojim dielami sa radí k najväčším slovenským umeleckým fotografom.
Matúš Zajac – narodil sa v roku 1971 v Bratislave. Venuje sa Expresívnej dokumentárnej tvorbe s presahom do psychologického vnímania. Jeho hlavnými znakmi sú práca so svetlom a emóciami.
Boris Németh – narodený v Šali a vyštudovaný na VŠVÚ v Bratislave. Pracoval pre magazín Týždeň ako fotograf od roku 2006 a svoje práce vystavoval na Slovensku aj v zahraničí. Okrem toho, že získal niekoľko ocenení je aj zahrnutý v kolekcii Slovenskej Národnej Galérie a v nadácii VÚB.
Na záver si spomeňme aj zopár zahraničných fotografov:
Oliviero Toscani – taliansky fotograf reklám do časopisov, robil kontroverzné reklamy pre Beneton.
David LaChappele – americký fotograf celebrít. Svoje fotografie aj následne upravoval a dodával im umelecký výzor.
Lewis Hine – zakladateľ dokumentárnej fotografie, najslávnejšia foto je Stavba Empire State Building.
O trendoch vo fotografii sa viac dozviete z videa z prezentácie alebo z tejto stránky https://www.fotobanka.cz/trendy-ve-fotografii/ .